Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo vaše kino nebude premietať (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Odrúškovanie?

Z textu mám pocit hejtu na nesprávnom mieste. Kritizujete vládu po 100 dňoch, ale tu nešlo o sto dní v ružovom sade, ale stovka v pekle. Núdzový stav krajiny, na ktorý nebol nikto pripravený, a preberanie správy štátu po desaťročí vlády mafiánov a dilentantov, to je situácia, kedy chýbajú ľudia na základné veci, nie ešte na nejaké konzultácie k otváraniu kín. Hygienici majú fakt iné problémy. Plus, ani epidémia sa nedá plánovať.

Ja osobne by som napríklad v tejto fáze kiná neotváral vôbec. A už vôbec nie s podporou jedla v sále. Nie raz som bol v kinosále oprskaný človekom, čo v rade za mnou žral nachos a paprika mu udrela do nosa. Rozsypané pukance, ktoré zamestnanci kina vždy chvatne zametajú po prestavení, sú tiež hygienické peklo. Spolu s klimatizáciou, ktorá najmä v lete cirkuluje vzduch takmer výhradne v uzavretom priestore, je kino to posledné, čo by som zachraňoval. Navyše, kiná zamestnávajú oproti iným kultúrnym ustanovizniam zlomok ľudí.
 

 

Uplny suhlas. Podpisujem vsetko napisane.

Mne je uplne jedno, kedy "moje" kino bude premietat, lebo ja pojdem do kina az vtedy, ked sa v tych stajniach a vykrmniach nebudu predavat kyble pukancov a litre sladkej zbrndy. Domnievam sa totiz, ze aj 100 kilovy clovek dokaze nezrat a nechlontat tu hodinu a pol, ktoru stravi v kine.
Cize do kina pojdem az vtedy, ked kino bude kinom.
 

 

V prvom rade bol tento blog určený na zosumarizovanie faktov, bez nejakého komentára.
Záver je komentárom a návrhom riešení, o tom nižšie.
Čo sa týka vašich skúseností, vždy ste mohli ísť do kina, kde sa jedlo nepredáva (je ich na Slovensku veľa). Predaj jedla neobhajujem, len konštatujem, že pre mnohé kiná je to problém. Čo sa týka odrúškovania, dnes je oveľa nebezpečnejšie ísť na akúkoľvek terasu alebo do reštaurácie, kde ľudia nedodržujú nič - ani vzdialenosti, ani zgrupovanie. Dokonca je nebezpečnejšie ísť nakupovať, aj keď ľudia majú rúška, lebo 2m som ešte nikde nevidel dodržiavať. Pokiaľ máme kĺzavý medián 1, čo viac ešte chceme? 0? Ten nebude nikdy. Samozrejme súhlasím s tým, že pokiaľ sa situácia začne zhoršovať, platí pravidlo kroku späť.
V článku sa síce píše o kinách, ale neotvorili ani divadlá. Tvrdiť o odvetví, ktorého služby využilo vlani 6,5 mi. divákov a utŕžilo 26,6 mil. € ako o niečom zlomkovom (aj z pohľadu zamestnanosti) je trošku prehnané. Rovnako by sa dalo povedať - načo sa otvorili kníhkupectvá, keď oproti iným ustanovizniam zamestnávajú zlomok ľudí?
A čo sa týka kritiky ministerstva, za tým si stojím. Ja totiž nepromujem "akože otvorenie" kín a divadiel ako svoj úspech, ministerstvo áno. Všetky odpovede na otázky, čo s letom, ako rušiť / pokračovať v prípravách letných akcií sú odbíjané odpoveďou - podľa epidemiologickej situácie. To nie je riešenie. Všetko, po čom volá kultúrna obec je plán, ktorý bude jasný, zrozumiteľný a bude sa dať podľa neho fungovať. V Nemecku napríklad už mesiac vedia, že žiadne veľké hromadné akcie do konca augusta nebudú, lebo sú zakázané. Vieme to aj my? Či sa len môžeme domnievať?
Keby také niečo (plán) bolo na svete už dlhšie, tento blog by ani nevznikol - buď by kiná dopredu vedeli podmienky a neotvorili, alebo by po odbornej diskusii medzi nimi, ministerstvom a hygienikom vznikol kompromis, ktorý by vyhovoval všetkým.
 

Čo tak agresívne?

1) Tento článok nie je žiadnym zosumarizovaním faktov, ale emotívnym pohľadom (komentárom) jedného človeka. Je to blog, nie vedecká štúdia a v závere článku sú návrhy - opäť jedného človeka.

2) Argumentácia v štýle "ale vy bijete černochov" (red herring) nie je namieste. Článok hovorí o kinách, takže reštaurácie a divadlá netreba do diskusie zaťahovať. Môj názor na otváranie divadiel je úplne iný než na otváranie kín. A aj moja poznámka o zlomku sa týkala výhradne kín.

3) Plány, ako reagovať počas núdzového stavu, nevznikajú ľahko a už vôbec nie počas núdzového stavu - aj najlepší analytik má teraz tendenciu podliehať emóciám. A keďže za predošlé desaťročia nič ako "plán pre prípad pandémie" nevzniklo, niet sa od čoho odraziť. A nejaký plán na "oživenie kultúry počas pandémie" je už čisté sci-fi. A privolávať za to hromy-blesky na vládu mi príde nemiestne. Proste sú tu sto dní a snažia sa. Tu lepšie, tu horšie, ale kým nie je ministrom zdravotníctva Dr. Manhattan, vnútra Batman a premiérom Superman, ťažko čakať dokonalosť. A že sa snažia, to sa im uprieť nedá.
 

 

Vyznel som agresívne? Určite to nebol úmysel, ani to tak necítim.
K prvému bodu:
Body 1 - 5 sú fakty, ľahko overiteľné a nakoniec vychádzajúce z mojej praxe. Bod 6 je samozrejme dohad na diskusiu a môže byť, že je subjektívny, ale priznám sa, že verím tomu, že to tak bude. Ak by nebolo, bolo by to super.

K návrhom jedného človeka - vypracovanie "termínovníka" uvoľňovania kultúry, aj za cenu, že bude priebežne aktualizovaný a posúvaný prišlo združenie Asociácia kultúrnych inštitúcií Slovenska, ale aj iní pred viac ako mesiacom. Materiál dostalo aj ministerstvo, reakcie nulové. Sám pracujem v inštitúcii, ktoré prevádzkuje kino, multifunkčnú sálu, výstavné priestory aj knižnicu. Robíme akcie pre 5 ľudí, aj 5 000. Dovolím si povedať, že viem, aké informácie momentálne potrebujeme - nielen ja, ale aj desiatky mojich kolegov, s ktorými som v kontakte a tieto témy riešime na dennej báze.
K druhému bodu:
Rozdiel medzi priestorom pre kino a divadlo je častokrát takmer nulový, jediným rozdielom je konzumácia. Viaceré mesta majú stále dokonca multifunkčné sály, ktoré využívajú na kino aj divadlo. Z dôvodu, ktorý som uviedol pod číslom 1 neotvorili ani divadlá.
K plánovaniu - bod 3 - stačilo by to, čo robia Nemci - https://evvc.org/article/updat... Pozrite špeciálne Mecklenburg-Vorpommern.
K ministerstvu radšej už nič. Dnes zverejnili status - https://www.facebook.com/minis... Realita? Tu: https://www.kinema.sk/filmova-...
Je to podľa vás kóšer?
Áno, je to náročná doba a je pochopiteľné, že nie všetko sa dá predvídať a vedieť vopred. V prípade kultúry ale zúfalstvo narastá, pretože kroky ministerstva pôsobia "chaoticky". Pozrite si rôzne fóra, kde sa tieto témy riešia, napr. Zachráňme kultúru. Nejde o názor jednotlivca.
A nakoniec - všetci veríme, že s príchodom nového štátneho tajomníka sa situácia zlepší, na to ale treba počúvať aj hlasy zdola. Celý systém návrhov už ministerstvo dávno obdržalo, zatiaľ však z nich nezrealizovalo takmer nič.
Želám ešte pekný víkend a veľa tvorivej energie! ;)
 
Hodnoť

Akési je to "celé zle," tento článok,...

...bod za bodom.
Autor akoby vôbec nezohľadňoval obrovské zdravotné riziká, ktorým všetci ešte i dnes čelíme.
Nejdem rozoberať text bod po bode, nechce sa mi reagovať na všetky tie nezmyselnosti, korunované "obrovskou chybou," že v kinách nemožno hltať hotdogy, chrúmať pukance a sŕkať nápoje. (Alebo idem do kina na film = umelecký, estetický zážitok - alebo sa chcem ísť slušne najesť = idem do reštaurácie.)
Autorovi ide len a iba o peniaze, o straty tržieb kín. To sú kritériá? Určite sú, ale asi nie na prvom mieste (pre serióznych majiteľov a prevádzkovateľov kín.)
Od začiatku kovidpandémie na situáciu reagovali aj kiná. Slovenský filmový ústav a kino v jeho správe - Kino Lumiere ako prví začali s projekciami on line, na územie celého Slovenska, filmy boli alebo stále sú (aktuálne Minifestival európskeho filmu) pre divákov bezplatné alebo za symbolickú cenu. Pritom ide o filmy nové, také, ktoré práve pre koronu nemohli diváci v kinách vidieť. Autor akosi na toto zabudol. Podobne ako Kino Lumiere sa neskôr, zato rýchlo k problému postavili aj iné kiná u nás. A - zadarilo sa!
Píšem o tom často a podrobne na svojom blogu na webe SME, takže tie aktivity kín aj distribučných spoločností - napr. Filmtopia - mám zmapované.
Napokon - táto situácia priniesla veľké možnosti a hlavne hodnotná kultúra sa dostala všade, kde je pripojenie na internet. Nejaké pukance, kebaby a grgavé nápoje k filmom mi vôbec nechýbajú.
 

 

Akym obrovskym rizikam celime, ked je pravdepodobnejsie ze chytim druhe poradie v Lotte ako coronu?? Klzavy median je uz viac nez dva tyzdne jednociferny, ludi v nemocniciach zratame na prstoch ruk. Na celom Slovensku pocet chorych uz klesol pod 200, su cele okresy, kde uz tyzdne nebol jediny nakazeny. Tak sa kruci prestanme hrat na obrovske nebezpecenstvo. Ved aj staty ktore na tom boli radovo horsie ako SR uz davno uvolnuju opatrenia...
 

Nemáme vôbec žiadnu istotu,...

...že na Slovensko a do susedných štátov nepríde druhá, nedajbože ďalšia vlna tejto pandémie. To sú tie obrovské riziká. Uvoľňovanie opatrení je síce fajn, ale vírus na to kašle. A keď vidím, ako sa mnohí "odtrhli z reťazí," lebo napr. už nie je povinnosť všade a stále mať rúška - a tak ich nemajú na tvárach nikde kam idú, tak som skeptik.
 

 

V prvom rade, kino Lumiére je minimálne stredoeurópsky unikát. Extrémne sa vymyká čomukoľvek na našom trhu. Dávať ho ako vzor v tomto prípade nie je úplne vhodné, aj keď ja osobne ho považujem (Lumiére) za skvelé a plné správne zapálených ľudí v jeho manažmente.
Projekt Kino Doma je fajn. Ešte lepšie je to, že Lumiére umožnilo zapojenie do projektu aj iným kinám. Zrejme viete, ktorým. :)
Určite viete aj to, že na Slovensku je cca. 160 kín. Koľko z nich otvorilo tento víkend? Ja viem o šiestich, povedzme teda, že je ich 10. Toto, ako aj vyjadrenie ZPK je jasným dôkazom toho, aká je realita. Pokiaľ neotvoria multiplexy, nemožno ani očakávať nejaký progres v distribúcii. Pre Lumiére to problém nie je, bude hrať filmy prepojeného ASFK a SFÚ, prípadne FE. Pre iné kiná to problém je, pretože tieto tituly hrajú bežne pre 5 - 15 ľudí a straty takto vytvorené nahrádzajú zaradením komerčných titulov.
Nemôžete porovnávať klubové kino v Bratislave alebo inom veľkom meste s jendosálovými kinami v menších mestách a už vôbec nie s komerčnými kinami. Tie sa musia správať ekonomicky racionálne. Ak by ľudia odmietali občerstvenie a prestali by kvôli tomu chodiť na predstavenia, určite by to rešpektovali a zmenili svoj prístup. Žiaľ, dnes z 5,5 mil. divákov významná väčšina občerstvenie očakáva a využíva. Ak im ho nedáte, odídu do iného kina, kde ho dostanú. Opäť - bavíme sa o tradičnom kine, nie o artových, ktorých je na Slovensku veľká menšina. Nemusí sa nám to páčiť, ale je to tak. Nakoniec - aj my si môžeme vybrať, kam na film pôjdeme.
A čo sa týka tržieb - verte mi, ak by Lumiére fungoval v takom režime, ako teraz, aj jemu by začalo ísť o peniaze. To, že si môže dovoliť súčasný komfort a hrať pre 13 divákov je tým, že má dobré ekonomické výsledky z minulosti, silného zriaďovateľa a rozumne riadené granty a partnerstvá.
Držím palce Vám aj Lumiéru, verím, že čoskoro sa všade kapacita sál navýši a budete môcť pokryť dopyt artových fanúšikov.
 

Ďakujem,...

...že držíte palce ako Kinu Lumiere, tak i mne.
Kino Lumiere sa nesústreďuje výhradne na klubové filmy z ponúk ASFK, ASČK, SFÚ a pod. Napríklad sezónu po 4. fáze uvoľňovania opatrení proti pandémii začalo ihneď nasadením aj takých filmov, ako sú V sieti, Sviňa a pod.
Želám Vám všetko dobré s výbornými filmami.
 


Najčítanejšie


 1. Elena Antalová: On, z vôle ľudu Danko II, 5 171
 2. Ľubomír Belák: Pán premiér Matovič, prosím vás, spamätajte sa! 3 929
 3. Michael Achberger: Takto skrotíte chuť na sladké a viditeľne schudnete 3 323
 4. Vladimír Krátky: Ficov poskok ( Pellegriniho ? ) dnes v TV opäť klamal a zavádzal : 2 936
 5. Miriama Letovanec: Čo so štátnymi nemocnicami...? Rozhodujme na základe dát... 2 450
 6. Jaroslav Vidan: Pozdrav pápeža Františka ministrovi Krajčimu ! 1 945
 7. Július Kovács: Prácu za Kuciaka dokončíme časť 2. Veksláci, komunisti a ŠtB ovládli štát. 1 863
 8. Martin Fletcher: Vladimír Kiseljov zahájil v Hradci Králové svou výstavu pod názvem: Zkušenosti srdce 1 309
 9. Július Kovács: Strapatého vila na Slavíne, skôr gýčový palác 10 miliónov EUR. Video označil som ju. 1 249
 10. Pavel Dvořák: Mám v Číne psa a nevolá sa Bóbika! Jedia Číňania psie mäso? [+video] 1 117

Rebríčky článkov


 1. František Stručka: Výkup elektriny z obnoviteľných zdrojov po novom: za pár mesiacov strata cez 100 miliónov
 2. Július Kovács: Ubohý pokus o prevrat 6.júna. Opilec znova sníva o ružových ránkach.
 3. Peter Kremsky: Čo sa tu deje, je naozaj prevrat (Odpoveď Samovi Marcovi)
 4. Milan Koval: Spravodlivosť na Slovensku , má dvojaký meter?
 5. Vladimír Krátky: Fico by už asi visel na ( mediálnom ) kandelábri,
 6. Jozef Bakša: Je choré, že Dobroš mal pod palcom trestnú politiku štátu.
 7. Martin Žilinčík: Dobrošova disciplinárka
 8. Lukáš Baloga: Koronakríza otvorila nový rozpor vnútri EÚ. Jeho riešenie ja zatiaľ v nedohľadne
 9. Július Kovács: Strapatého vila na Slavíne, skôr gýčový palác 10 miliónov EUR. Video označil som ju.
 10. Balázs Puskás: Naveky rossonero


Už ste čítali?